Jazda w czasie deszczu

03.09.2014

Zbliża się jesień. Szybciej zapadający zmrok i coraz częstsze opady deszczu, które niekorzystnie wpływają na komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Na co zwrócić uwagę, kiedy jesteśmy zmuszeni do prowadzenia samochodu podczas niepogody?

Koniecznie trzeba przestrzegać kilku zasad:

Wycieraczki - wymieniaj je regularnie, przynajmniej raz do roku. Niesprawne wycieraczki utrudniają widoczność, rozmazując nagromadzony kurz i krople deszczu na szybie.

Parujące szyby - w aucie wyposażonym w klimatyzację włącz ją, a wloty powietrza skieruj na szyby. W autach bez klimatyzacji natomiast włącz nawiew, a dodatkowo uchyl boczne okna, aby powietrze zaczęło przepływać.

Kałuże - każda kałuża wydaje się być idealnie gładka, jednak co się w niej kryje okaże się dopiero, kiedy w nią wjedziemy. Padający deszcz i jadące auta mogą w bardzo krótkim czasie spowodować spore ubytki w drodze. Widząc duże kałuże powinniśmy zwolnić na tyle, aby bezpiecznie przez nie przejechać.

Aquaplaning – to zjawisko kiedy opony nie nadążają z odprowadzeniem gromadzącej się podczas deszczu wody. Ciśnienie wody znajdującej się pod oponami, może spowodować brak kontaktu auta z nawierzchnią, a co za tym idzie - kierowca nie jest w stanie zapanować nad autem.

Zwolnij i obserwuj! Deszcz uderzający w szybę powoduje rozmazanie obrazu, co znacząco wydłuża czas reakcji (nawet o połowę).

BEZPIECZNEJ JAZDY !

deszcz

Komentarze

Moja ocena artykułu:

Autor:
Komentarz