Czy wymiana opon na zimowe ma sens?

25.11.2014

Ta dyskusja powraca co jakiś czas, szczególnie jak za oknem robi się coraz zimniej. Chodzi o wprowadzenie prawnego obowiązku wymiany opon na zimowe. Sprawa wydaje się oczywista - zimą zakłada się „zimówki”, bo tak jest bezpieczniej. Kto ich nie założy, stwarza zagrożenie i powinien dostać mandat. Koniec, kropka i po dyskusji. Branża oponiarska jest oczywiście również za. Motywuje to względami bezpieczeństwa.

Warto jednak zauważyć, że mowa wyłącznie o samochodach osobowych. I tu już powinno zapalić się nam czerwone światełko. Jeżeli wszystkim tak bardzo zależy na bezpieczeństwie, to dlaczego przepis ten nie ma dotyczyć ciężarówek, TIR-ów czy autobusów? Pamiętajmy, że stanowią one znaczną część całego ruchu kołowego. Z jakiegoś powodu, o rzekomo bezpieczne poruszanie się tych pojazdów (a więc o bezpieczeństwo nas wszystkich, bo wszyscy spotykamy je na drogach) nikt nie dba. Dlaczego?

Powodów jest kilka. Jednym z nich są oczywiście pieniądze. Przy flocie autobusów czy ciężarówek nie wystarczą przecież 4 sztuki opon, jak w przypadku samochodów osobowych, a i cena takiej opony jest odpowiednio wyższa. Po drugie branża transportowa jest dużo mniej podatna na manipulację i trudniej wywołać u nich lęk przed poruszaniem się w trudniejszych warunkach.

Inna sprawa, to fakt, że wiele z opon sprzedawanych u nas jako zimówki wcale nimi nie są. To jedynie "pseudozimówki", oznaczane symbolami M+S (mud&snow), a takie symbole znajdują się również na gumach całosezonowych. Prawdziwe zimówki mają oznaczenie tzw. 3PMSF, czyli Three Peak Mountain Snow Flake - płatka śniegu na tle trzech górskich szczytów.

Podsumowując, uważam, że każdy powinien sam decydować o tym, czy zakładać opony zimowe czy nie, wiedząc czym i jak jeździ. Jeśli ktoś pokonuje rocznie tysiące kilometrów w każdych warunkach pogodowych, to pewnie są mu przydatne. Dla kogoś, kto ma w aucie pod maską 50 koni mechanicznych i pokonuje paręnaście kilometrów tygodniowo, wydawanie pieniędzy na dwa komplety opon jest niepotrzebną ekstrawagancją.

A Wy jak uważacie? Czekamy na Wasze komentarze.

opony

Komentarze

Moja ocena artykułu:

Autor:
Komentarz